A Napforduló Szociális és Drog-prevenciós Egyesület Etikai Kódexe
Alapelveink: hitelesség, törvényesség, átláthatóság és nyilvánosság. A bizalom egyik legfontosabb alapja a megismerhetőség. Csak abban tudunk bízni, akiről valamilyen formában információkat kapunk, vagy mi magunk tapasztalatokat tudunk szerezni. A civil szektorban az átlátható működésnek kiemelt jelentősége van.
I. CÉLJA ÉS HATÁLYA
1. Az etikai kódex az egyesület működésével, tevékenységével összefüggő sajátos, speciális magatartási szabályok összessége.
2. A Kódexben leírt magatartási szabályok hatálya kiterjed az egyesület mindenkori tisztségviselőire, rendes- pártoló- és társult tagjaira. (Személyi hatály) A szabályzat hatálya kiterjed a Magyarországon és külföldön elkövetett cselekményekre is. (Területi hatály.)
A Kódexben megfogalmazott magatartási normák és elvárások megsértése szankciókat vonhat maga után.
3. A Kódexben rögzített és a hatályos jogi szabályozás eltérése esetén a jogszabályban rögzítetteket kell alkalmazni.
II. ELVEK
Az egyesület, annak tisztségviselői és tagjai a nyíltság, átláthatóság, feddhetetlenség elveit alkalmazva járnak el, ahogy azt a polgárok és egyéb érdekelt felek jogosan elvárják tőlük A tisztségviselőkre vonatkozó szabályok biztosítják pártatlanságukat. Az erre vonatkozó rendelkezések nyilvánosak, és megtalálhatók a vonatkozó jogszabályokban, az Alapszabályban, az egyesület szabályzataiban és a jelen Etikai Kódexben.
Az egyesület integritásának, tisztességes eljárásának alapelvei:
Nyitottság - a csatlakozni kívánókkal szemben ugyanolyan követelményeket támaszt az egyesület, mint a már elismert tagokkal szemben, diszkrimináció vagy előjogok nélkül.
Transzparencia - átláthatóság azon alapszik, hogy a rendszer irányítása és működése tekintetében valamennyi információ minden érdeklődő számára hozzáférhető.
Felelősség és számon kérhetőség – tisztségviselők és tagok, jogainak, kötelezettségeinek szabályozása (jogszabályok, alapszabály, szabályzatok).
Tisztességes eljárás – jogszabályok, etikai normák mentén.
Diszkrimináció tilalma, kirekesztés mentesség, egyenlő bánásmód elve.
Elkötelezettség elve – célban meghatározott értékek iránt.
Függetlenség elve- befolyástól mentes véleményalkotás, működés.
Pártatlanság - döntéshozó testület garantált pártatlansága.
Az egyesület, mint érdekképviseleti szervezet minden esetben:
1. Azonosítja magát a neve és céljai által meghatározott tevékenységek gyakorlásával, és tagságával, amelyet képvisel.
2. A nyilvántartásba vételkor, illetve bármely más adatközlés esetén kizárólag hiteles adatokat szolgáltat.
3. Közli, közvetíti azokat az értékeket, érdekeket, amelyeket képvisel.
4. Biztosítja, hogy az általa nyújtott információk pártatlanok, hiánytalanok, naprakészek legyenek, továbbá ne legyenek félrevezetőek.
5. Tisztességtelen módon nem szerez információkat, ilyen módon nem befolyásol döntéseket.
6. Nem gyakorolnak negatív befolyást érdekei érvényesítése céljából sem tagjára, sem harmadik személy vonatkozásában.
7. Tagjaik, partnereik esetén tiszteletben tartja azok esetleges kötelezettségét a rájuk vonatkozó titoktartási követelmények betartása tekintetében.
8. Törvényesen működünk. Betartunk minden, a működésünket érintő törvényt és egyéb jogszabályt. Amennyiben szabálytalanságot észlelünk, azonnal lépéseket teszünk azok megszüntetésére, kijavítására.
III. AZ ETIKUS MŰKÖDÉS ALAPJAI
1. Az etikus működés gyakorlata, általános etikai elvárások Egyesületünk tisztességesen és a társadalmi/ természeti környezete iránti odafigyeléssel gyakorolja tevékenységét. Betartjuk az emberi és az állampolgári jogokra, civil szervezetekre vonatkozó normákat, a hatályos jogszabályokat és a legteljesebb mértékben figyelemmel vagyunk mindazokra, akikkel tevékenységünk során kapcsolatban állunk. Döntéseink során arra törekszünk, hogy ezen elvek mentén működve érjünk el kimagasló eredményeket céljaink megvalósításában.
Részletes követelményei:
1.1. Jogszabályok, alapszabály, szerződések betartása
Egyesületünk és tagjai számára alapkövetelmény, hogy mindig a vonatkozó jogszabályoknak, és etikai normáknak, valamint az egyesület alapszabályában előírt és az egyesület esetleges más szerződésekben vállalt kötelezettségeiknek megfelelően járjanak el.
1.2. Partnerekkel való kapcsolat
Egyesületünk céljainak megvalósítása érdekében partnereivel kölcsönösen együttműködik, a tisztesség és átláthatóság, valamint más működési elveiből adódó követelmények betartása mellett.
1.3. Versenyjoghoz való viszony
Egyesületünk támogatja a versenyjogi normák betartását. Egyesületünk és tagjai semmiképpen nem sérthetik a versenyjog szabályait és nem célozhatnak meg versenyellenes célkitűzéseket.
1.4. A célok megvalósítása, tájékoztatás
Egyesületünk vállalja, hogy a környezettudatosság igényeit a legmesszebbmenőkig szem előtt tartva határozza meg programját, tudományos, szakmai, és jogalkotással kapcsolatos céljait, tevékenységét és ezekről hiteles tájékoztatást nyújt tagsága partnerei és a társadalom számára.
1.5. A tagok felé érvényesítendő követelmények
Minden tagunkat rendszeres, pontos és megbízható információval látjuk el tevékenységünkről, az egyesület működéséről.
1.6. Ellenőrző szervek, hatóságok
Egyesületünk együttműködik a hatóságokkal, az ellenőrző szervekkel és azok képviselőivel.
1.7. Tagok, partnerek, társadalom
Egyesületünk tagjai a kölcsönös bizalom és tisztelet jegyében járnak el az egyesületi és az egymást érintő ügyekben és minden tag felelősnek érzi magát az egyesület teljesítménye és jó hírneve iránt.
Különös gondot fordítunk az életkor, nem, családi állapot, nemzeti-nemzetiségi hovatartozás, vallás, és egyéb alapokon történő megkülönböztetés elleni védelemre - amely mindenkit megillető emberi jog.
Tiszteletben tartjuk az egyén méltóságát és a tagok jogát.
Egyesületünk fontosnak tartja, hogy információs csatornák és konzultációs mechanizmusok útján hatékony kommunikáció létezzen az egyesület, és tagjai, partnerei, valamint a társadalom között.
1.8. A társadalommal kapcsolatos magatartás szabályai
Egyesületünk szándéka, hogy olyan, bizalomra méltó társadalmi és közösségi szereplő legyen, amely megfelel környezete és a társadalom elvárásainak.
Egyesületünk lehetőségeihez mérten támogatja tágabb és közvetlen környezete közérdekű célkitűzéseit és szem előtt tartja a nemzeti és az egyetemes emberi értékek védelmét és támogatását.
Egyesületünk nem támogat politikai pártokat és nem támogat olyan szervezeteket sem, amelyek tevékenysége politikai vagy pártérdekeket szolgál.
1.9. Környezetvédelem
Egyesületünk elkötelezettje a környezetre való hatásunk folyamatos javításának, és partnerként működik együtt másokkal a környezetvédelem előmozdításában, a környezetvédelmi kérdések megértésének elősegítésében, és a jó, előremutató gyakorlat meghonosításában.
2. Az egyesületre, mint a tagok összességére, az egyesület tisztségviselőire és tagjaira vonatkozó etikai elvárások
2.1. Jó hírnév védelme
Az egyesület minden testülete, tisztségviselője, tagja kötelessége az egyesület jó hírnevének erősítése. Az egyesület tisztségviselői, tagjai nem tanúsíthatnak olyan magatartást, amellyel csorbíthatják az egyesület jó hírnevét.
Tilos valótlan tény állításával vagy híresztelésével, valamint valós tény hamis színben való feltüntetésével, úgyszintén egyéb magatartással az egyesület jó hírnevét sérteni, illetőleg veszélyeztetni, vagy erre utaló magatartást tanúsítani.
Közéleti szereplése során nem mondhat vagy cselekedhet olyat, ami félrevezeti a közvéleményt, vagy ami az egyesület másik tagjának jogos érdekét sérti, vagy számára jogosulatlan előnyt eredményez.
Ennek keretében különösen tilos:
Az egyesület jó hírnevét, hitelességét sértő, vagy veszélyeztető tények állítása, híresztelése, ilyen jellegű nyilatkozatok tétele más, mások előtt, vagy nagy nyilvánosság előtt.
Értelmező rendelkezés:
Az egyesület jó hírnévhez fűződő jogát sértheti különösen, ha valaki az egyesületet érintő közlést (lehet szóbeli és írásbeli forma, ábra, illetve kép, gesztus stb.) tesz, nyíltan vagy burkoltan valamilyen tényt állít, illetve valamilyen tényt fejez ki, amennyiben az objektíven valótlan és ez által az érintett társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolja. A hírnévrontás sajátos esetben hallgatással, elhallgatás útján is bekövetkezhet, amennyiben ez a magatartás alkalmas a valóság meghamisítására.
2.2. Titoktartás
(Az egyesület működésében érvényesülő főszabály az átláthatóság, kivételesen az egyesület különleges érdeke megkívánhatja a titoktartást)
Minden tisztségviselő és tag, továbbá a munkacsoport tagja köteles az egyesület bizalmasnak, vagy titkosnak minősített információit annak megfelelően kezelni. Tilos különösen: Az egyesület tevékenységére vonatkozó bármely, nem nyilvánosságra szánt adat harmadik személy részére történő hozzáférhetővé tétele.
Az egyesület működésének átláthatóságát annak elnöksége köteles biztosítani. Az elnökség jogosult arra, hogy egyesületi érdekből valamely adatot, információt időlegesen bizalmasnak, a titoktartási kötelezettség körébe esőnek minősítsen akkor is, ha az egyébként nem minősül magántitoknak vagy üzleti titoknak. Az elnökség ilyen döntését indokolni és az érintettekkel közölni kell. Úgyszintén az elnökség biztosítja az egyesület bármely testületi-, vagy munkaszerve által végzett tevékenységéről szóló beszámolást, vagy annak nyilvánosságra hozatalát. A testület vagy munkaszerv által végzett tevékenység során megszerzett bármilyen jellegű információ, így különösen, de nem kizárólagosan magántitoknak, üzleti titoknak, szakértői véleménynek vagy összegzésnek tartalma, vagy munkájuk során tudomásukra jutott bármilyen más adatnak, vizsgálati eredménynek, részeredménynek (ideértve annak munkaközi állapotát is), technológiai-műszaki ismeretnek, pályázati lehetőségnek, harmadik személyek felé bármilyen módon történő kiadása súlyos etikai vétségnek minősül.
Titoktartási kötelezettség megszegésének minősül a fenti információk idő előtti kiadásán túlmenően, azoknak az erre fel nem hatalmazott személy által történő kiadása is, vagy saját célra történő felhasználása, megszerzése is. Ebben a körben saját célú felhasználásnak minősül az is, ha a tisztségviselő, vagy munkacsoport tagja olyan jogi személyiséggel rendelkező, vagy nem jogi személy vállalkozásnak, szervezetnek ad ki a tevékenysége során megszerzett bármiféle információt, melynek saját maga tagja, alkalmazottja, vezető tisztségviselője, illetőleg amelynek a közeli hozzátartozója vagy élettársa tagja, alkalmazottja, vagy vezető tisztségviselője.
2.3. Tilos a joggal való visszaélés
Joggal való visszaélésnek minősül a jog gyakorlása, ha az a jog társadalmi rendeltetésével, vagy/és az egyesület céljaival, vagy bármilyen érdekével össze nem férő célra irányul, vagy az egyesület jogainak és érdekeik csorbítására vagy illetéktelen előnyök szerzésére vezetne.
2.4. Névviselés
Az egyesület saját maga rendelkezik mindenkori nevével, logójával és minden a nevéhez kapcsolódó joggal, különös tekintettel a hirdetési, reklám és a tevékenység televíziós, rádiós valamint egyéb elektronikus technikákkal történő közvetítésével kapcsolatos jogokra. E jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani, aki e jogokat megsérti, vagy ezekkel bármilyen módon visszaél, etikai vétséget követ el.
A névviselési jog sérelmét jelenti különösen, ha valaki jogtalanul az egyesület mindenkori nevét (azonosításra alkalmas magyar, vagy idegen nyelvű nevét, rövid nevét) – továbbiakban ide értve címerét, logóját és az ehhez fűződő jogokat is használja, vagy jogtalanul az egyesületéhez hasonló – megtévesztésre alkalmas - nevet használ, akár az egyesület tudta, kifejezett engedélye nélkül, vagy az egyesület kifejezett kérése/tilalma ellenére az egyesület nevét felhasználja. Az egyesületi név felhasználásnak minősül az egyesület azonosítására alkalmas, vagy az egyesületi nevéhez (címeréhez, logójához…) hasonló, megtévesztésre alkalmas név használata, ide értve az egyesület nevében történő jogosulatlan megjelenést, hivatkozást, információ fogadást és szolgáltatást, stb.
2.5. Egyesületet érintő információ
Tilos az egyesületet érintő/illető információt visszatartani. Az egyesület tagjai kötelesek az egyesületre vonatkozó, tudomásukra, birtokukba jutott információkat, adatokat, az egyesületet érintő, vagy az egyesületnek címzett közléseket, az egyesület elnökével, az elnök akadályoztatása esetén az elnökséggel közölni, neki/nekik átadni, vagy rendelkezésre bocsátani.
2.6. Egyesület tisztségviselőjét, tagját érintő információ
Az egyesület jogait, érdekeit sérti, aki az egyesületet illetve tisztségviselőjét, tagját, partnerét érintő, vagy neki szóló információt azzal, akit illet/akinek szól – az egyesülettel, annak tisztségviselőjével, tagjával, partnerével - azonnal, illetve a lehetséges legrövidebb határidőn belül nem közli, vagy a tudomására jutott információval egyéb módon visszaél.
2.7. Személyhez fűződő jogok
Személyhez fűződő jogokat sért, aki a levéltitkot megsérti, továbbá aki a magántitok vagy üzleti titok, egyéb az egyesületet illető információ – továbbiakban együtt: információ – birtokába jut, és azt jogosulatlanul nyilvánosságra hozza vagy a tudomására jutott információval egyéb módon visszaél.
2.8. Érdekellentét
Tilos az egyesület érdekeivel ellentétes magatartás. Az egyesület elvárja tagjaitól, hogy kerüljék azokat a tevékenységeket, amelyek egyesületi tagságból folyó elkötelezettségükkel ellentétesek lehetnek.
Összeférhetetlennek minősül minden olyan tevékenység, amely az egyesület érdekeit sértheti, az egyesület jó hírét csorbíthatja.
Az egyesület tagjai nem kereshetnek előnyt saját maguk vagy mások számára az egyesületi tagságból származó lehetőségeik helytelen felhasználása által.
Tilos az egyesülettel fennálló kapcsolatra hivatkozni illetéktelen előnyök megszerzése céljából, vagy/és ezzel az egyesület érdekeit csorbítani.
Tilos az egyesületnél szerzett információk, üzleti kapcsolatoknak bármilyen formában, az egyesület érdekeivel szemben álló felhasználása, ezeknek illetéktelen, harmadik személy részére történő kiszolgáltatása.
2.9. Nyilvánosság (sajtó, előadás, média… stb.)
Az egyesület érdekeinek védelmében minden, az egyesületet érintő, nyilvánosságra szánt anyagot (publikációt, előadás szövegét, stb.) az elnökséggel, illetve az elnökség által erre határozattal kijelölt elnökségi taggal jóvá kell hagyatni, még a közlésre való átadás előtt, ha az anyag név szerint említi az egyesület tevékenységét.
Különleges esetekben a bizalmas információk átadására, cseréjére, előzetesen engedélyt adhat az elnök.
2.10. Politikamentesség
Az egyesület nem támogat közvetve sem politikai pártokat és politikai szervezeteket, illetve azok képviselőit, az ezzel ellentétes magatartás tilos.
2.11. Lelkiismereti szabadság
Az egyesület tagjai tiszteletben tartják egymás világnézetét, politikai meggyőződését és semmilyen eszközzel nem befolyásolják egymás politikai nézetét.