BEÁS NYELVI ÉS KÉZMŰVES TÁBOR A BALATONON 2018. JÚLIUS 6-11. BALATONLELLE
A tábor programjai: Délelőttönként reggeli után 8-11-ig és uzsonna után cigány népismeret tárgyban tartottunk foglalkozásokat, amit Bartók Zoltánné óvodapedagógus, magyar és beás nyelven folyó etnikai nevelést biztosított munkája során. A tábor ideje alatt több alkalommal autentikus cigány együttesek műveit hallgattuk. A tábor ideje alatt a gyermekek a cigány nyelv eredetéről, a cigányság szimbólumairól, a romák vándorlásáról és a magyar történelemben szereplő cigányokról hallgathattak kiselőadásokat. A foglalkozások alatt csak beás nyelven folyt a kommunikáció.
A cigány irodalom nagy egyéniségeinek a műveit is megismertettük a fiatalokkal. Beás nyelvi gyakorlatok mellett cigánymeséket is hallgattak a gyerekeknek. Balatoni túrát is terveztünk a környéken megnéztünk a Balatonboglári gömbkilátót, melyhez gyalog mentünk át Balatonlelléről. Irodalmi műveket (mesék, versek) olvastunk fel, melyet közösen értelmeztünk. Beszélgettünk híres és elismert roma emberekről (zenészek, írók táncosok, színészek, stb.), akikre büszkék vagyunk. Hagyományaink és szokásaink, öltözködési szokásaink és ősi cigány mesterségek bemutatására is sort kerítettünk. Több alkalommal kézműves programokat is tartottunk, kosárfonás bemutatását, és egyéb kreatív foglalkozásokat rendeztünk.
A fiatalok a cigánykenyér, a punya és a cigány lecsó elkészítésében is aktívan kivették a részüket, paprikát szeleteltek, stb. A városban lévő Júliális programot is meglátogattuk a gyerekekkel, ahol kézműves kirakodóvásáron és kulturális programokon szórakoztak. Kisvonattal kirándultunk Balatonbogláron és Lellén. A gyermekek nagy élmény volt, hogy a szomszédban lévő Nemzeti Cirkusz állatait (elefántok) a szabadban legelés közben megnézhették, valamint Vidámparkban több órán keresztünk önfeledten szórakozhattak. Az idő kedvezett nekünk, a mindennapi strandolás elmaradhatatlan része volt táborunknak. A táborzárásaként az utolsó este zene mellett értékeltük a hét tapasztalatait, eredményeit. A célcsoporttagjaink a 6-16 éves alsószentmártoni roma, mély szegénységben élő gyerekek voltak.
A programunk illeszkedett a hazai nemzetiségi oktatásban résztvevő tanulók tantervéhez, mert a cigány beás nyelv ápolása, cigány irodalmat-történelmet, cigányság vándorlásait bemutattuk és az iskolába is ezt tanulják, a tábor ideje alatt elsajátított ismereteit megmutathatják, hiszen kvízt is szerveztünk. Célunk volt a táborozók ismereteinek bővítése, személyiségük fejlesztése, önismeretük, énképük, identitástudatuk erősítése illetve természetismeretük és kulturális ismerete.
Eredmény, hogy a fiataloknak fejlődött az önértékelésük, személyiségük, bővült tudásuk.